Antioksidansi
Antioksidansi
Ukoliko uzmemo u obzir stres, zagađenje životne sredine, godine starosti pa i genetiku često nam se može dogoditi da nam antioksidansi nedostaju u organizmu. Iako su mnoge supstance svrstane u ovu grupaciju veoma esencijalne za naše funkcionisanje ljudski organizam nema mogućnost da ih sve sintetiše. Iz tog razloga pojedine antioksidanse neophodno je unositi putem ishrane ili suplemenata.
Antiokosidansi su, u stvari borci protiv slobodnih radikala koji u nem organizmu nastaju tokom oksidacije hrane u ćelijama, disanjem. Višak slobodnih radikala u organizmu može da prouzrokuje i bude okidač za mnoge bolesti kao što su kancer, srčana oboljenja, osteoporozu, i mnoge druge bolesti, ali i da izazovu prerano starenje i odumiranje ćelija.
Na žalost ne možemo sve neophodne antioksidanse da unesemo hranom u onoj meri u kojoj je ustanovljeno da su nam potrebni tako da u tim situacijama moramo da posegnemo za dodacima u ishrani, takozvanim antioksidativnim suplementima. Poznati antioksidansi su pre svih vitamin C, beta karoten – vitamin A, vitamin E, selen, cink.
Vitaminski antioksidansi
Iako svako od ovih vitamina ima zasebnu funkciju i ulogu njihovo udruženo delovanje je neophodno i moraju se redovno unositi u organizam. Vitamini A, E i C su najpoznatiji vitaminski antoksidansi. Nema sumnje da su i ostali vitamini neophodni za normalno funkcionisanje organizma, ali ova trojka je esencijalna. Svima nam je dobro poznato da čim krene hladnije vreme i otpočne period gripa i ostalih respiratornih infekcija, vitamin C postaje naš najverniji saveznik u borbi protiv istih. Poznat i kao čuvar svih ostalih antioksidanata vitamin C prvi je na listi antioksidanata sa čijim uzimanjem treba krenuti što pre. Iako ga u velikoj meri ima u voću i povrću, zbog povećane potrebe organizma za ovim vitaminom treba ga uzimati i obliku suplemenata. Vitamin A je jedan od najvećih boraca protiv oksidativnog stresa koji nastaje usled povećane količine slobodnih radikala. Dovoljan unos provitamina A koji se u organizmu pretvara u vitamin A može da smanji rizik od nastajanja bolesti poput arteroskleroze, štiti od stvaranja očne katarakte, srčanih oboljenja i mnogih drugih. I dok ova dva vitamina štite vodeni deo organizma, vitamin E se rastvara u mastima i zadužen je da štiti i čuva ćelijsku membranu i druga tkiva koja sadrže masti.
Selen i cink
Cink je jedan o najvažnijih minerala koje treba unositi u organizam kada je zaštita od slobodnih radikala pitanju. Cink kao antioksidans, pre svega ima visoko antiupalno svojstvo i pomaže imunitetu prilikom uništavanja stranih tela odnosno podstiče stvaranje T-ćelija. Cink je takoreći nadzornik. On prati rad svake ćelije, funkcionisanje enzima i enzimskih procesa. Takođe, odgovoran je i za grčenje mišića. Tokom pripreme hrane velika količina cinka se uništi tako da je neophodno uzimati ga kao suplement.
Selen je izrazit antioksidans i u kombinaciji sa vitaminom E odlično „ hvata“ slobodne radikale. Ovaj mineral je neophodan za funkcionisanje štitne žlezde. Ukoliko ste zdravi i hranite se raznovrsno na taj način unosite dovoljno selena u organizam, Međutim, ako pušite, konzumirate alkohol, koristite kontraceptivne pilule ili iz nekog razloga imate problema sa apsorpcijom hrane trebalo bi, kao dodatak ishrani, ubaciti i suplemente selena.
© 2019 Apotekarska ustanova „Oaza Zdravlja“ Beograd. Pre upotrebe proizvoda detaljno proučiti uputstvo. O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na proizvod, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom. Fotografije proizvoda su informativnog karaktera, nisu u pravoj veličini, proporciji i razmeri, i koriste se u ilustrativne i informativne svrhe. Fotografije i ilustracije mogu da se razlikuju od ambalaže proizvoda. Trudimo se da budemo što precizniji u opisu proizvoda prikazanih na ovom sajtu, ali ne možemo da garantujemo da su opisi proizvoda kompletni i bez grešaka. Sve cene su izražene u dinarima (RSD) sa uračunatim PDV-om i odnose se isključivo na kupovinu preko internet sajta. Upotrebom ovog sajta slažete se sa Uslovima korišćenja.