Imunitet

po strani
Filtriraj
Resetujte filtere
Uzrast
Brend
Prikažite više
POSEBNA PONUDA
Prikažite više
Cena
blagoleks
1 proizvoda
Sačuvano u omiljne
Riblje perlice sa vitaminima A i D su dodatak ishrani koji je namenjen deci starijoj od tr...
LIFELINE RIBLJE PERLE 30 kapsula
508,50 RSD
Pročitajte

Imunitet

Sposobnost i mogućnost ljudskog organizma da se urođenim ili stečenim mehanizmima odbrani od infekcija prouzrokovanih virusima i bakterijama, kao i od parazita i infekcija prouzrokovanih njihovim i delovanjem ostalih patogena naziva se imunitet. Imunitet se temelji na radu imunog sistema koji se zasniva na stvaranju antitela.  Imunitet jednog čoveka nije nepromenjiva kategorija i zavisi od mnogo faktora.  Tu su, pre svega, ishrana, stil života, ali su, poslednja istraživanja pokazala da i životna sredina itekako ima uticaja na naš imunitet.

Postoje urođeni i stečeni imunitet organizma. Kako i samo ime govori, urođeni imunitet se nasleđuje od majke putem antitela koja u organizam ploda ulaze preko posteljice još u trudnoći, a kasnije i putem majčinog mleka. Stečeni imunitet se razvija i veoma usko reaguje na svaki antigen i memoriše odgovor organizma. To pokreće imuni odgovor i stvara zaštitu organizma za duži niz godina.

Problemi u organizmu nastaju onog trenutka kada imunitet iz bilo kog razloga krene da slabi odnosno da opada. Ukoliko kod sebe primetite neke od ovih simptoma, velika je verovatnoća da vam pada imunitet i da morate nešto da preduzmete po tom pitanju. Učestale infekcije i prehlade koje traju više od deset dana kao i hronični umor,  promene na kosi, koži i noktima su samo neki od najčešćih pokazatelja pada imuniteta. Takođe, ukoliko ste skloni alergijama ili herpesu vrlo je verovatno da vam je imunitet kompromitovan.

Da bi ste vratili imunitet u ravnotežu i ojačali svoj organizam treba prvo krenuti od promena u tekućem načinu života i ishrani. Naučne studije su pokazala da je za imunitet osam sati sna minimum koji je neophodan. Ukoliko se ne bavite fizičkom aktivnošću, to takođe, može da bude pogubno za imuni sistem. Krenite sa teretanom ili nekom kombinacijom fitnesa. Ukoliko niste pobornik intenzivnih treninga, svakodnevna lagana šetnja po obližnjem parku biće sasvim dovoljna. Što se ishrane tiče, imunitetu prija voće, povrće u što svežijem stanju. Puno je vitamina, minerala i svih drugih supstanci koje su zaslužne za jačanje imuniteta. No postoje situacije kada gore navedene promene ne donose željene rezultate. U tim situacijama neophodno je, neko vreme, uzimati i suplemente koji će podići imunitet.

Vitamini

Vitamin C, prvi na listi vitamina  čijim uzimanjem treba krenuti kada nam opadne imunitet. Askorbinska kiselina , poznatija kao vitamin C, poseduje veliki spektar delovanja  kada je u pitanju detoksikacija i prevencija lošeg reagovanja organizma na  stres. Ona ima ulogu da podstiče delovanje imunog sistema tj. olakšava funkciju ćelije kod urođenog i stečenog imuniteta. Takođe, veoma je dobar kada se uključi u terapiju sprečavanja i lečenja respiratornih infekcija. Neka poslednja istraživanja su pokazala da vitamin C uspešno štiti ljudske ćelije i od negativnog dejstva zagađenja  životne sredine.

Uzimanje suplemenata vitamina D, ili kako ga od milošte zovu vitamin sunca, naročito se preporučuje tokom jesenjih i zimskih meseci kada je aktivnost sunčevog zračenja smanjena. Vitamin D se u našem organizmu prirodno sintetiše pod dejstvom sunčeve svetlosti. Iz tog razloga se uzimanje ovog vitamina svima preporučuje. Kao i vitamin C i vitamin D je odličan saveznik kada je u pitanju prevencija i borba sa respiratornim infekcijama.

Retinol ili poznatiji kao vitamin A takođe je veoma važan kada je imunitet u pitanju. 70% -80% naših imunih ćelija locirane su u digestivnom traktu. Vitamin A ima upravo ulogu da svojim delovanjem štiti i hrane baš te ćelije. On pomaže u održavanju tolerancije sluzokože i „pomaže“ imunitetu da prepozna neprijatelja. Ukoliko niste u mogućnosti da svom organizmu vitamin A obezbedite putem hrane, obavezno uzimajte suplemente koji sadrže i ovaj vitamin.

Vitamini B grupe sadrže nekoliko vitamina i svi su veoma važni. Njihov deficit može veoma ozbiljno da ugrozi imunitet. Vitamin B6 pomaže u poboljšanju imunoloških markera kao što su T-limfociti i neutrofili. Takođe učestvuje u proizvodnji antitela neophodnih u borbi sa bakterijama i virusima. Vitamin B12 utiče na broj belih krvnih zrnaca i kada je u deficitu organizam je podložniji infekcijama. Ukoliko set vegeterijanac ovaj vitamin će te morati da u svoj organizam unosite putem dodataka ishrani jer se on nalazi isključivo u namirnicama životinjskog porekla.

Minerali

Cink je jedan o najvažnijih minerala koje treba unositi u organizam kada je zaštita imuniteta u pitanju. Cink pre svega ima visoko antiupalno svojstvo i pomaže imunitetu prilikom uništavanja stranih tela. Više naučnih studija je u svojim istraživanjima pokazalo da ukoliko nedostaje cinka nedostaje u organizmu, višak neprijateljskih ćelija pokreće upale i tada mogu potencijalno da se uništavaju i zdrave ćelije u organizmu.

Magnezijum je takođe veoma važan u metabolizmu imuniteta. On u organizmu reguliše sintezu proteina i normalno funkcionisanje enzima u telu. Našem organizmu magnezijum je neophodan jer on predstavlja „gorivo“ za proizvodnju imunih ćelija.

Propolis

Propolis je, pored meda, možda najznačajniji pčelinji proizvod. U prirodi propolis je jedan od najjačih antibiotika. Ispoljava jako antibakterijsko, antimikotičko, antivirusno, antiparazitsko dejstvo. Propolis povoljno deluje na jačanje imunog odgovora organizma naročito kada su u pitanju upale različitog porekla. Koristi se u dermatokozmetologiji, ginekologiji, za dezinfekciju i zaceljivanje povreda na koži i sluzokoži. Propolis se u prerađenom i prilagođenom stanju može naći u obliku kapi i pastila. Prilagođeni rastvor propolisa mogu uzimati i deca.