Kupanje i pranje

po strani
Filtriraj
Resetujte filtere
Uzrast
Brend
Prikažite više
POSEBNA PONUDA
Prikažite više
Cena
pierre-fabre-boulognepariz
2 proizvoda
Sačuvano u omiljne
Emolijentno ulje za tuširanje. Za suvu kožu sklonu atopiji. Protiv svraba. Odojč...
A-DERMA EXOMEGA CONTROL ULJE ZA TUŠIRANJE 500ml
3.163,50 RSD
Pročitajte

Kupanje i pranje

Pod kupanjem i pranjem u ovom segmentu ponude podrazumevaju se svi proizvodi koji su neophodni za pravilno održavanje bebine higijene.

Kada kažu da je čistoća pola zdravlja to podrazumeva kako redovno kupanje tako i blagovremeno i redovno pranje i tretiranje bebine garderobe, pamučnih pelena, i svih ostalih tekstilnih proizvoda koji dolaze u kontakt sa kožom bebe. 

Kada se rodi, bebina koža je neotporna na delovanje mikroorganizama iz okoline. Trebaće malo vremena do organizam pa i koža, ne steknu određeni prirodni imunitet i stvore mogućnost da se sami odbrane od neželjenog delovanja patogena. Kupanjem i pravilnim pranjem i održavanjem bebine odeće infekcija različitim klicama i bakterijama svešće se na minimum.

Pod higijenom se podrazumeva niz koraka i radnji kojima se čuva i unapređuje zdravlje. Da bi se održavala higijena i sačuvalo zdravlje neophodno je, pre svega voditi računa o ličnoj higijeni bebine kože.

Nega kože bebe

Koža bebe se u velikoj meri razlikuje u odnosu na kožu odraslih. Kada je tek rođena i u prvim mesecima života bebina koža nema mehanizam zaštite od prodora bakterija, delovanja spoljašnje sredine i nepovoljnog delovanja određenih supstanci.

U odnosu na odrasle bebina koža se razlikuje u nekoliko segmenata:

∙ Koža je tanja u svim regijama tela.

∙ Veći je odnos telesne zapremine i površine tela nego kod odraslih.

∙ Povećan je rizik od isušivanja kože.

∙ Skoro i da nema znojenja.

∙ pH vrednost bebine kože se tokom prvog meseca života pomera od neutralne do 5.5 pH vrednosti kože odraslog čoveka.

Zbog svega gore nabrojanog kozmetika za bebu koja se koristi za kupanje i negu kože posle kupanja trebalo bi da da bude izrađena supstanci koji neće iritirati kožu bebe.

Još u porodilištu se možete konsultovati sa pedijatrom koja bi sredstva za kupanje bila najbolji izbor za vašu bebu. Kako meseci budu odmicali i koža vašeg deteta će se menjati. Iz tog razloga na prve uočene znake iritacije kože posle kupanja odmah promenite sredstvo. Koža se jednostavno zasiti i bude joj potrebna druga vrsta nege.

Danas na tržištu možete pronaći čitave linije proizvoda za kupanje i negu kože kod beba i dece. To su: gelovi za kupanje, ulja za kupanje, pene za kupanje, kupke, šamponi ali i odvojeni šamponi za kosu, kao i bebi sapuni.

Kada su bebe sasvim male velika većina pedijatara se slaže da su sapun za bebe I dobar losion , kao i krema za pelensko područje, jedina su kozmetika koja vam je potrebna. Šampon za kosu je takođe poželjno koristiti naročito kod bebe kod kojih još postoje tragovi temenjače. Na tržištu postoje i specijalizovani šamponi za kosu koji se svojim sastavom uspešno bore i saniraju temenjače kod beba. Ukoliko se umesto bebi sapuna opredelite za kupku gledajte da ona bude prirodnog sastava i bez iritirajućih supstanci. Osim šampona za rešavanje problema temenjače neophodni će vam biti i mekana četka za kosu za bebe od prirodnih vlakana, ali i različita specijalizovana ulja i kreme u tu svrhu.

Blagi gelovi za kupanje mogu takođe biti dobar izbor kao i penušavi gelovi. I kod ovih kozmetičkih sredstava za bebu najvažnije je da posle kupanja i brisanja peškirom na koži ne uočite tragove crvenila, ili bilo kakvih poremećaja na koži. Ukoliko se to dogodi, pređite sa gela za tuširanje na neki drugi preparat i konsultujte se sa pedijatrom.

I kod beba ali i kod dece se u nekom periodu života može javiti strah od kupanja. Kada god da se javi najvažnije od svega je da sačuvate pribranost i koncentraciju, sve ostalo će proći.

Da bi ste izbegli plakanje bebe i nervozu tokom kupanja gledajte da:

∙ ne kupate bebu kada je gladna ili pospana. Tada se razdražljivost samo povećava i bebi kupanje ni malo neće prijati,

∙ kupanje bebe ne traje duže od desetak minuta. Postoje deca koja po prirodi ne vole vodu, iz tog razloga nemojte preterivati,

∙ temperatura prostorije u kojoj se beba kupa i presvlači ne bude niža od 25°C,

∙ budite nežni i izbegavajte nagle pokrete,

∙ ne insistirate da po svaku cenu završite kupanje. Ukoliko se beba ne da umiriti tokom kupanja, prekinite kupanje, obmotajte bebu peškirom i ljljuškajte je par minuta i potom dovršite kupanje,

∙ pevušite bebi. Pevušenje će smiriti i vas i bebu.

 Kada su nešto starija deca u pitanju takođe možete očekivati period u kome će konstantno odbijati kupanje. Postoji nekoliko roditeljskih doskočica kojima možete da umanjite novonastali strah i privolite dete na kupanje:

∙ postavite dete da prvo sedi u praznoj kadici,

∙ vodu punite polako, uz tanki mlaz i neka dete učestvuje u svakom koraku pripreme za kupanje,

∙ koristite podloge koje se ne klizaju,

∙ tuširajte dete,

∙ koristite igračke predviđene za kupanje,

∙ kupajte se sa detetom ili kupajte mlađe i starije dete zajedno.

Higijena bebine odeće

Osim odabira adekvatnih kozmetičkih proizvoda, održavanja higijene prostora u kome beba boravi od velike je važnosti i održavanje čistoće bebine odeće i svih predmeta od tkanine sa kojima bebe dolazi u kontakt.

Bebina koža je osetljiva, bez izgrađenog odbrambenog mehanizma protiv bakterija, gljivica i svih ostalih negativnih uticaja spoljašnje sredine te je važno naročito u prvih godinu dana da higijena garderobe koju beba nosi bude na zavidnom nivou.

Pre svega neophodno je da znate da se bebina odeće, ukoliko je ikako moguće, pere odvojeno od odeće ostalih ukućana.  Pre svega zato što se upotrebljavaju posebni deterdženti i omekšivači za veš ali i zbog temperature na kojoj bi trebalo da se pere bebina odeća u prvih nekoliko meseci života.

Temperature na kojima se pere bebin veš treba da budu što više moguće u zavisnosti koja se tkanina pere. Preporuke su da se bebin obojeni veš pere na temperaturi od 40°C, komadi bele garderobe na 60°C, a pamučne pelene, odeća od čistog pamuka, posteljina, peškiri i slično slobodno bi trebalo prati na temperaturi od 90°C.

Ono što je pored temperature vazno za ispravnu higijenu bebine garderobe su i prašak i omekšivač za veš. Preporuka je da se u prvim mesecima bebinog života kupuju posebni prašak i omekšivač kojima će se prati bebin veš.

Kada birate prašak i omekšivač za veš gledajte da u njihovom sastavu nema opasnih hemijskih sastojaka. Njihov sastav bi trebalo da se sastoji od prirodnih aditiva. Na ambalaži bi svakako trebalo da stoji znak su i prašak i omekšeivač  uspešno testirani na osetljivoj koži.

Ukoliko ste u prilici da birate koristite deterdžente u tečnom stanju. Njihova formula je blaža i manje agresivna na tkanini.

Kupujte deterdžente i omekšivače koji se preporučuju tretiranje bebine odeće.

Jedino na ovaj način sačuvaćete zdravlje vaše dece.