Probiotici

po strani
Filtriraj
Resetujte filtere
Uzrast
Brend
Prikažite više
POSEBNA PONUDA
Prikažite više
Cena
esi-spa
2 proizvoda
Sačuvano u omiljne
Fermental je jedinstveni proizvod koji u sebi objedinjuje korisne efekte 5 različitih s...
FERMENTAL 15 kapsula
655,20 RSD
Sačuvano u omiljne
Fermental je jedinstveni proizvod koji u sebi objedinjuje korisne efekte 5 različitih s...
FERMENTAL DUO PACK
1.008,00 RSD
Pročitajte

Probiotici

Probiotici predstavljaju žive mikroorganizme koji u određenim koncentracijama i kombinacijama imaju povoljno delovanje na zdravlje domaćina. Ti živi mikroorganizmi koji se nalaze u probiotskim preparatima podrazumevaju definisane sojeve  koji su naučno istraženi i za koje postoje jasni dokazi da deluju pozitivno, pre svega , na ljudsko zdravlje i vraćanje bakterijske ravnoteže crvenoj flori.

Dugo su se u industiji hrane koristile mlečne bakterije zbog svoje sposobnosti da šećere, uključujući i laktozu, pretvore u mlečnu kiselinu. Ovaj proces fermentacije bio je jako važan jer je imao sposobnost konzerviranja hrane, odnosno snižavajući pH vrednost i onemogućavao je rast nepovoljnih bakrterija.

Prirodno nastali probiotici nalaze se u fermentisanoj hrani kao što su jogurt, kiselo mleko, različiti sirevi, kvasci i slično i ljudi ih svakodnevno unose u organizam. Međutim kada se potrebe za dobrim bakterijama u digestivnom traktu povećaju tu su suplementi koji sadrže probiotske kulture različitog porekla i sastava.

Vrste probiotika

Najčešće korišćeni probiotici su  one vrste koje pripadaju rodu Bifidobacterium (ove vrste dobrih bakterija naseljavaju debelo crevo, ima ih oko tridesetak vrsta) i Lactobacillus koje su stanovnici creva i vagine. Izolovano ih je 56 vrsta. Ovde bi trebalo spomenuti i Saccharomices boulardii. To je vrsta kvasca koja se nalazi u probioticima. Iako još uvek nema jakih naučnih dokaza pokazalo se da pomaže kada su u pitanju problemi sa probavom i protiv dijareje.

Delovanje probiotika

Sve češće se u naučnom svetu čuje da je s vremena na vreme neophodno unositi probiotike putem suplemenata je ih je u hrani sve manje. Nekada  su se probiotski preparati davali samo pacijentima koji su bili na antibiotskim ili nekim drugim terapijama, a koje su za svoje sekundarno delovanje imale i smanjenje dobrih bakterija u organizmu. No danas imunolozi, gastroenterolozi, farmaceuti složni su u jednom. Deficit probiotika u organizmu je mnogo veći problem nego što se pretpostavljalo i iz tog razloga probiotske preparate treba uzimati u određenim vremenskim intervalima u zavisnosti od preporuka lekara i farmaceuta. Probiotici povoljno deluju na digestivni trakt, podstiču i poboljšavaju varenje, smanjuju nadutost, ubrzavaju metabolizam, podjednako su dobri tokom trajanja i zatvora i dijareje, deluju na ekceme, odnosno njihovo smanjivanje i suzbijanje pojedinih alergija. Pozitivno delovanje probiotika na imunitet odavno je poznato, a sad je i naučno potvrđeno. Konzumacija probiotika ubrzava metabolizam i povoljno utiče na smanjenje masnih naslaga. Tu su i neke vrste urinarnih infekcija koje korišćenje probiotskih suplemenata uz dodatak konvencionalne terapije može da suzbije.

Dobar probiotski suplement mora da:

  • Ima tačno definisan sastav i količinu probiotskih sojeva koji ga čine,
  • Ima klinički dokazanu efikasnost i dobrobit po ljudski organizam svih probiotskih sojeva koji ulaze u sastav pojedinačnog preparata,
  • Jedinica mere za probiotik je CFU i količina probiotika mora biti izražena u ovoj jednici,
  • sadrži tačan i jasno ispisan rok upotrebe na pakovanju
  • ambalaža probiotskog suplementa mora da bude neoštećena i odgovarajuća očuvanju soja koji se nalaze u probiotiku

Danas na tržištu postoji čitava paleta probiotskih preparata koji predstavljaju bakterije u suvom i smrznutom obliku. Oni se najčešće sreću u obliku kapsula, tableta, praškova za rastvaranje. Neka istraživanja su pokazala da su kod određenih upotreba probiotika kapsule mnogo učinkovitije jer će omotač kapsule  bolje zaštititi bakterije od hlorovodonične kiseline i žučnih soli na svom putu do crevnog trakta.

Koja količina probiotika je dozvoljena?

Većina probiotskih preparata sadrži 109 bakterija na gram preparata ( označeno kao 109 CFU/ gr ili ml). Bez obzira na proizvođača probiotika u svakom pakovanju trebalo bi da stoji uputstvo za upotrebu za preporučenom dnevnom dozu. Kada birate probiotik neophodno je da bakterije budu kvalitetne jer one moraju žive i neoštećene da dođu do creva gde bi trebalo da otpočnu svoje pozitivno delovanje.

Probiotici i deca

Na tržištu postoje probiotski preparati koji su namenjeni isključivo deci. Postoje i probiotici koji se preporučuju novorođenoj deci koja tek treba da formiraju svoju crevnu floru.

Ukoliko ste zdravi nije potrebno uzimanje probiotika, ali sva najnovija istraživanja upućuju na činjenicu da je postojanje dobrih bakterija u organizmu preduslov dobrog zdravlja jer poboljšava imunitet, održava normalnu želudačnu i crevnu floru i preventivno deluje protiv infekcija.